AzuraCast – metody łączenia prezentera do systemu

AzuraCast umożliwia dwa sposoby połączenia prezentera do systemu.

Co trzeba podkreślić i wyraźnie zaznaczyć… NIE MA ZNACZENIA JAKI JEST ZAINSTALOWANY SERWER DO NADAWANIA. Zadję sobie sprawę, że dla osób, które używały jedynie Shoutcasta, może być to nie do pomyślenia. Trzeba mieć na uwadze, że prezenter łączy się do Azury, która jest pośrednikiem między nim, a serwerem nadawczym, a nie bezpośrednio do serwera. Nie ma więc znaczenia, czy tym serwerem jest Shoutcast, czy Icecast. Oba sposoby będą DZIAŁAĆ.

Wiele programów służących min. do prowadzenia audycji posiada wbudowany encoder, pozawala on często określić typ serwera, do którego program będzie się łączył. Są również programy, których główną funkcją jest podłączenie się do serwera i przekazywanie audio z innej aplikacji. Są to zewnętrzne encodery. Poniżej zrzuty ekranu programu RadioBOSS (program do automatyzacji stacji), i BUTT (zewnętrzny encoder).

Shoutcast, czy Icecast?

Różnica jest w sposobie wpisywania kombinacji użytkownik-hasło, przez prezentera. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie nieporozumień i ewentualnych problemów z nadawaniem, jest zapytanie prezentera z jakiego programu korzysta, albo bardziej dokładnie, o to jaką metodą chce “łączyć się z radiem”. Shoutcast, czy Icecast.

Dobrze to widać na poniższysz zrzutach ekranu. Szczegółowo zostało to również omówione w materiale wideo.

Zakładając że moją nazwą użytkownika jest kostek, a hasłem bBNUo6YvH.

Generator hasła prezentera AzuraCast.

Napisałem też skrypt, ułatwiający tworzenie mocnych haseł dla prezenterów. Dzięki niemu można szybko przekazać właściwe dane prezenterowi, tylko po uzyskaniu odpowiedzi na pytanie o sposób łączenia się. Pobrać go można z mojego Githuba. Trzeba pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Nie należy korzystać z takich generatorów online, szczególnie jeśli macie zamiar podać tam wszystkie dane do serwera. Najlepiej używać skryptu, który zrobiłem na serwerze lokalnym, np. XAMPP. Jeśli natomiast chcesz używać go na normlanym hostingu, to chociaż zmień nazwę katalogu z /azura-pass/ na jakąś inną.

index.php – główny generator, z przeznaczeniem do szerszego wykorzystania przy kilku instancja AzuraCast. (Wszystkie pola możliwe do uzupełnienia)

index_2.php – generator przeznaczony do pojedynczej instancji. Należy go edytować, w górnej części zmienić dane serwera, na swoje. Zmiennymi pozostaną jedynie NAZWA PREZENTERA + automatycznie generowane hasło.

Na koniec jeszcze wideo z całym info zawartym w tym artykule + dodatkowe szczegóły.

Linki do programów wymienionych w filmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *