ROBIMY RADIO #1 – Kalkulacja kosztów

Pierwszy z serii artykułów “Robimy Radio”.

Od podstaw zrobimy radio internetowe, które będzie miało profesjonalny wygląd, porządny serwer do nadawania i na pewno zwróci uwagę potencjalnego słuchacza.
Wszystko to stosunkowo niewielkim kosztem.
Każdą usługę, serwer, czy skrypt wcześniej przetestowałem.
Postaram się opisywać wszystko w sposób przystępny dla osób mniej technicznych, aby każdy kto potrafi czytać ze zrozumieniem mógł poradzić sobie z tym.

Nie będziemy tutaj snuć rozważań dotyczących licencji, takich jak ZAiKS. Na potrzeby tych artykułów będę tworzył stację od podstaw razem z Wami.
Muzyka odtwarzana w tym radiu będzie pochodziła z takich źródeł jak pixabay, która jest dostępna za darmo do komercyjnego, jak i niekomercyjnego użytku, i nie podlega ona żadnej licencji, którą należałoby opłacić.
Do większości wpisów nagram materiał wideo, który z pewnością pomoże osobom, które mniej orientują się w kwestiach technicznych.

Jaki plan?

To są dopiero wstępne założenia, wszystko jak zwykle pewnie wyjdzie w praniu. Prawdopodobnie kilka punktów zostanie jeszcze dodanych, lub zmodyfikowanych.
Oprócz tego pierwszego wpisu, w którym pokrótce napiszę jaki jest koszt uruchomienia, oraz utrzymania radia internetowego będzie:

  • Instalacja, oraz konfiguracja oprogramowania do nadawania na wirtualnym serwerze (VPS).
  • Instalacja, oraz konfiguracja programu do nadawania na komputerze, który umożliwi nam prowadzenie audycji.
  • Przygotowanie (przeze mnie) nowego szablonu, specjalnie pod te artykuły. [Tutaj jeszcze nie podjąłem decyzji, czy to będzie templatka do WordPress-a, czy szablon HTML/CSS/PHP.]
  • WordPress świetnie nadaje się prowadzenia stacji radiowej, pod warunkiem, że witryna będzie dynamiczna, czyli będą się na niej pojawiały wpisy, np. “Newsy Muzyczne”.
    W przypadku, gdy nie bardzo jest czas na pisanie tego typu artykułów, lub po prostu brak kogoś w ekipie z tzw. “lekkim piórem”, statyczna strona okaże się o wiele lepszym rozwiązaniem.
    Na pewno zapytam Was o zdanie na ten temat, na Facebook-u TuxInfo.

  • Czat, jeśli w ogóle, to jaki?
  • Wskazówki w doborze członków ekipy radia (nie tylko prezenterów).
  • Wskazówki jak, i gdzie reklamować swoją stację.
  • Jak się wyróżnić.

Co? Gdzie? Za ile? Kalkulacja kosztów.

*Wszystkie ceny, które tutaj podam są aktualne, na chwilę pisania tego artykułu, mogą ulec zmianie (nowe promocje itp).

Domena – adres naszego radia. Powinna być najwyższego rzędu czyli przykładowo .pl .net .eu.
W mojej ocenie najlepiej jest kupić w serwisie rapiddc,
koszt zakupu to 10zł +Vat. Ewentualne odnowienie domeny po roku, 65zł +Vat.

Hosting – miejsce, gdzie będą przechowywane pliki Twojej strony internatowej, konta e-mail itp.
Ciężko wskazać jeden konkretny hosting, pod radio internetowe.
Praktycznie każdy* płatny hosting się do tego nadaje. Minimalnie różnią się cenowo. Najlepiej samemu wybrać, gdyż ceny zmieniają się w dość dynamiczny sposób.
Dobrą opcją, którą znam i testowałem jest lh.pl, najtańszy pakiet w zupełności wystarczy.
Koszt to 50zł +Vat przez pierwszy rok. W każdej firmie hostingowej pierwszy rok, jest stosunkowo tani. Odnowienie na kolejny jest zazwyczaj trochę droższy. Wtedy zawsze można przenieść stronę gdzie indziej, lub jeśli radio nie wypali, po prostu nie przedłużać.

VPS – Czyli wirtualny serwer, będzie niejako sercem radia, które zamierzamy stworzyć. Będzie tam się znajdował cały panel do zarządzania muzyką w autopilocie, prezenterami, harmonogramem itp. Według mnie wystarczający będzie najtańszy serwer, z firmy OVH, można go zamówić tutaj.
Na dobry początek w zupełności wystarczy. Jak radio się rozwinie, będzie można pomyśleć o mocniejszej maszynie.
Koszt to 13zł +Vat miesięcznie.

*Nie polecam do radia internetowego hostingów za sms, ponieważ często są z nimi problemy takie jak zablokowane funkcje PHP,
przez co niektóre radiowe skrypty mogą działać nieprawidłowo.
Na hostingu od radpiddc, również mogą być problemy z radiem, ze względu na zabezpieczenia. Trzeba wtedy pisać do supportu,
z prośbą o udrożnienie komunikacji z serwerem radiowym. Co prawda nie jest to jakiś ogromny problem, jednak sporo osób mogłoby na tym etapie się poddać, więc poleciłem coś innego.

Podsumowując, koszt uruchomienia radia to 73zł +Vat [domena, hosting, vps]. Brutto do zapłaty wyjdzie niecałe 90zł.
Utrzymanie miesięczne stacji to 13zł +Vat [vps]. Brutto niecałe 16zł do zapłaty.

Są to relatywnie małe pieniądze, biorąc pod uwagę, że przy standardowych małych radyjkach, te koszty są podobne w skali roku.